Ból zęba jest niestety najczęstszą przyczyną zgłoszenia się do stomatologa. <p>Jednak nie każdy ból zęba wymaga wizyty w gabinecie stomatologicznym. Poniżej przedstawiam najczęstsze przyczyny bólu zęba a także dalsze postępowanie. Mam nadzieję, że dzięki temu zdobędziecie Państwo cenne informacje na temat przyczyn dolegliwości bólowych jak i walki z bólem.
Dolegliwości bólowe przy wyrzynaniu się zębów mądrości (ósemek). Proces wyrzynania się zęba postępuje powoli. Najczęściej ząb taki jest przykryty częściowo przez dziąsło pod którym zbiera się płytka bakteryjna. Techniczny Brak możliwości usunięcia ich podczas standardowego czyszczenia zębów powoduje stan zapalny tej okolicy. Najprostszym sposobem poradzenia sobie z tym problemem jest dokładne i dłuższe czyszczenie i przepłukiwanie tej okolicy poddziąsłowej antyseptykiem np.: 3% wodą utlenioną, płukanka typu Listerine. Gdy to nie pomaga trzeba udać się do stomatologa.
Nagły ból pojawiający się po spożyciu zimnego lub gorącego pożywienia, po chwili ustępujący samoistnie. Przyczyną tego jest zazwyczaj tzw. nadwrażliwość szyjek zębowych. Często spowodowana recesji dziąsła i odsłonięciem bardzo wrażliwej, unerwionej okolicy przyszyjkowej. Przyczyn tego zjawiska może być wiele od nieprawidłowej techniki szczotkowania do nieprawidłowego wypełnienia lub uzupełnienia protetycznego. Zacznij na początku używać pasty na nadwrażliwość szyjek zębowych typu: Sensodyne lub Elmex Sensitive. W przypadku braku poprawy musisz się skontaktować ze stomatologiem w celu ustalenia przyczyny bólu.
Zęby po leczeniu stomatologicznym reagują bólem na zimno lub ciepło. Przyczyną może być nadwrażliwość pozabiegowa zęba która najczęściej przechodzi samoistnie. Jeśli nie, to ból jest spowodowany zapaleniem miazgi (nerwu). Poczekaj 2 – 3 tygodnie. Większość przypadków nadwrażliwości pozabiegowej mija samoistnie. Jeśli ból trwa, nasila się lub występuje samoistnie to prawdopodobnie niezbędne będzie leczenie kanałowe.
Ostry ból w trakcie nagryzania. Przyczyn tego typu dolegliwości może być: głęboki ubytek próchniczy (zwłaszcza jak dostaje się tam pokarm), utrata wypełnienia lub pęknięcie zęba. Ból jest spowodowany drażnieniem miazgi (nerwu). Niezbędna wizyta w gabinecie. Istnieją dwie możliwości leczenia:1) Jeśli miazga jest zdrowa to zakładamy wypełnienie lub opatrunek 2)Jeśli uszkodzeniu uległa miazga (nerw) to konieczne jest leczenie kanałowe a po leczeniu kanałowym wypełnienie ubytku w zębie lub pokrycie go koroną protetyczną.
Długotrwałe samoistne nie sprowokowane bóle zęba często także w nocy. Miazga (nerw) jest w stanie zapalnym. Stan zapalny zazwyczaj jest nieodwracalny. Jedynym leczeniem takiego stanu jest leczenie kanałowe, bądź ekstrakcja.
Ciągły i dotkliwy ból zwłaszcza na nagryzanie i dotyk, uczucie „wysadzenia” zęba, obrzęk dziąsła. Przewlekły stan zapalny toczący się w miazdze (nerwie) który dotyczy także tkanek otaczających tj kość. Konieczne leczenie kanałowe. Jednak prognoza dla takiego zęba jest już gorsza.
Tępy ból i uczucie ciśnienia w górnych zębach, często gorączka, razem z bólem przy pochylaniu głowy. Zapalenie zatok/-i szczękowych. Konieczna wizyta u stomatologa. W przypadku wykluczenia pochodzenia zapalenia od zęba konieczna wizyta u laryngologa.